Pobierz
Katalog
Księga
Intencji
Konto
Instagram
Konto
YouTube
Pismo
Święte

Pielgrzymka do Gruzji i Armenii

5200 PLN

12-23.10.2019

Opis

Pielgrzymka  Gruzja i Armenia

12.10.2019-23.10.2019

Dzień 1, sobota  12.10.2019

Spotkanie przy Katedrze Szczecińskiej, wyjazd do Warszawy na lotnisko. Nocny przelot do Tbilisi.

Dzień 2,  niedziela  13.10.2019

Wczesny przylot do Gruzji. Przejazd  do hotelu. Śniadanie i czas na odpoczynek. Zwiedzanie Tbilisi  stolicy Gruzji:: świątynia  Metechi z XIII w., tuż obok cerkwi, usytuowany jest pomnik założyciela miasta – króla Wachtanga Gorgasali. Przejazd kolejką linową na wzgórze miasta, gdzie znajduje się Twierdza Narikala,-jedna z  najstarszych fortyfikacji w Tbilisi Następnie zobaczymy pomnik Matki Gruzji, bazylikę Anczischati, katedrę Sioni.  Przejście na  Plac Wolności  ze złotym pomnikiem św. Jerzego – patrona Gruzji i aleję  Rustawelego-tu toczy się główny nurt życia miasta, to przy niej znajduje się wiele ważnych dla miasta budynków i urzędów, niezliczona ilość kafejek, sklepów z pamiątkami, straganików.Kolacja w tradycyjnej restauracji  z pokazem gruzińskich tańców ludowych i śpiewów . Nocleg. Powrót do hotelu. Nocleg.

Dzień 3 poniedziałek  14.10.2019

Śniadanie. Przejazd  Gruzińską Drogą Wojenną do  Mcchety, starożytnej stolicy i centrum religijnego Gruzji. Odwiedzimy monastyr  Jvari (VI-VII w),  katedrę Sveti Cchoveli (XI w.), gdzie zakopany jest całun Chrystusa. Czas wolny. Następnie przejedziemy przez przełęcz Jwari (2395m n p m) do Stepantsmindy i górę Kazbek (5047 m. n.p.m.). Przejazd  jeep-ami do XIV wiecznej cerkwi Sameba. Powrót na kolacja w hotelu i nocleg.

Dzień  4, wtorek  15.10.2019      

Śniadanie. Wyjazd do Kutaisi. Mijamy twierdzę Ananuri (XVI-XVII w.). Dalej kierujemy się w stronę Gori.  Wizyta w skalnym mieście Uplisciche, jednej z pierwszych osad ludzkich na Kaukazie z  I tys. p.n.e. Spacerując po skalnym mieście można sobie wyobrazić jego dawną świetność. Zwłaszcza stając w jego najwyższym punkcie i przyglądając się roztaczającemu się wokół nas widokowi. Tak, wybór tego miejsca na pewno nie był przypadkowy. Góry, rzeka, przestrzeń, naturalne jaskinie i skała nadająca się do kucia. Miejsce strategiczne. Przejazd przez miasto Gori, znane jako miejsce urodzin Józefa Stalina (Iosifa Dżugaszwili). Przejazd do Kutaisi. Zakwaterowanie. Kolacja w hotelu. Nocleg.

Dzień 5, środa 16.10.2019

Po śniadaniu  wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Batumi. Krótki spacer po miescie i panoramiczne zwiedzanie największych symboli miasta – nadmorski bulwar, rzeźba Ali i Nino,  wieża chachy, Latarnia morska, Wieża Alfabetu,  Plac Agronautów z posągiem Medei, Zegar astronomiczny. Czas wolny. Powrót do Kutaisi. Kolacja w hotelu. Nocleg.

Dzień 6, czwartek  17.10.2019

Po śniadaniu  przejazd do Gelati – zwiedzanie położonego w malowniczym wąwozie, doskonale zachowanego średniowiecznego monastyru Gelati (na liście UNESCO) – niegdyś ważnego centrum kulturalnego, religijnego i naukowego, miejsca narodzin gruzińskiej myśli renesansowej. Zwiedzanie katedry Bagrati z XI w – symbolu zjednoczenia kraju. Przejazd przez malownicze tereny górskie Meschetii do Bordżomi. Po przyjeździe do Bordżomi wizyta w parku zdrojowym i możliwość testowania słynnej  wody mineralnej. Przejazd do Achalciche. Zakwaterowanie. Kolacja w hotelu. Nocleg.

Dzień 7, piątek  18.10.2019

Po śniadaniu przejazd do wydrążonego w skale, imponującego miasta-klasztoru Wardzia. Po drodze zatrzymamy się przy pochodzącej z X w twierdzy Chertwisi. Wardzia była ważnym centrum religijno-politycznym, była twierdzą nie do zdobycia i miastem ukrytym w skałach. W mieście zainstalowano skomplikowany system nawodnień pobliskich pól uprawnych. Jedyny dostęp do klasztoru zapewniało kilka dobrze ukrytych tuneli blisko rzeki Mtkwari. Zniszczyło miasto trzęsienie ziemi w 1283 roku. Odsłonięte zostało jej wnętrze schowane dotąd przed oczyma wrogów, a system nawadniający zniszczony. Miasto częściowo odbudowano, ale przestało ono pełnić funkcje obronne, zostało już tylko klasztorem. Do kompletnego upadku skalnego miasta przyczynili się Persowie, szach Tachmasp w XVI wieku pokonał walczących tu Gruzinów i splądrował klasztor. Przekroczenie granicy w Bawra. Zmiana autokaru. Przejazd do Erywania. Kolacja w restauracji. Nocleg.

Dzień 8, sobota  19.10.2019

Śniadanie. Zwiedzanie zaczniemy od wycieczki  po Erywaniu. Zobaczymy najważniejsze zabytki stolicy Armenii, odwiedzając m.in. : Plac Republiki oraz Kaskadę z rzeźbą światowej sławy artysty – Fernandno Botero i pomnik Matki-Armenii, skąd rozpościera się imponujący widok na świętą górę Ararat.  Zwiedzimy  Wernisaż – targ pamiątek, dzieł sztuki  , położony w jednej z uliczek Erywania.  Przejazd do Eczmiadzynu – centrum ormiańskiego chrześcijaństwa. Legenda głosi, że miejsce budowy świątyni wskazał sam Chrystus. Nazwa świątyni tłumaczona jest jako „miejsce zstąpienia Syna Jednorodzonego”. Zwiedzanie głównej katedry (pierwszy kościół zbudowano tu w 301 roku). Odwiedzimy również fabrykę Yerevan Brandy, wraz z degustacją tego legendarnego napoju.  Uroczysta kolacja w restauracji z muzyką na żywo. Nocleg.

Dzień 9, niedziela  20.10.2019

Śniadanie w hotelu. Rano udamy się na wycieczkę do jednej z głównych atrakcji turystycznych Armenii – wykutego w skale klasztoru Geghard oraz pogańskiej świątyni Garni pochodzącej z I w n.e. Uważa się również, że to właśnie w kompleksie Geghard trzymana była Święta Włócznia , przywieziona do Armenii przez apostoła św. Tadeusza w I wieku. Dzisiaj setki ludzi odwiedza to miejsce i pije krystalicznie czystą, cudowną wodę płynącą ze źródła wewnątrz jednego z  kościołów. Dodatkową atrakcją są komnaty klasztoru, które zostały wykute w litej skale przez co posiadają wyjątkową akustykę i dlatego tutaj odbywają  koncerty ormiańskich chórów . Dodatkowo wybierzemy się na wycieczkę samochodami z napędem 4×4, aby zobaczyć wspaniałe formacje wulkaniczne –  „Symfonia kamieni”. Na obiad udamy się do prywatnego domu w Garni, z którego rozpościera się niesamowity widok na świątynię. Gospodarze pokażą nam jak przygotować ormiański, płaski chleb „Lavash” ztandoori, który następnie skosztujemy. Po obiedzie  wrócimy do Erywania, gdzie odwiedzimy targ z różnorodnymi świeżymi i suszonymi owocami. Kolacja w restauracji. Nocleg.

Dzień 10, poniedziałek  21.10.2019

Śniadanie w hotelu. Wizyta w Matenadaranie – muzeum, w którym zgromadzono najważniejsze zabytki piśmiennictwa ormiańskiego. Są tutaj przepiękne starodruki, dokumenty , ormiańskie biblie i rękopisy z V wieku naszej ery! Zwiedzających wita posąg Mesropa Masztoca (twórcy alfabetu ormiańskiego). Dalej wybierzemy się w podróż do pięknej doliny otoczonej górami Małego Kaukazu. W miejscowości wypoczynkowej Dilijan udamy się na spacer po zabytkowej ulicy, przy której ulokowane są budynki pochodzące z XIX wieku, w których można odnaleźć warsztat ceramiczny oraz pracownię snycerzy. Następny przystanek to półwysep jeziora Sevan – jednego z największych jezior ulokowanych tak wysoko nad poziomem morza na świecie (1900 m n.p.m.), które często określane jest mianem „Perły Armenii”. Przy odrobinie szczęścia, będziemy świadkami zmiany kolorów wody. Zwiedzanie klasztoru Sewanawank. Powrót do Erywania.  Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 11, wtorek  22.10.2019

Śniadanie w hotelu. Trasa kolejnej wycieczki prowadzi przez równiny Ararat, gdzie dopłynęła Arka Noego i według legendy było to pierwsze miejsce, w którym Noe zasadził winorośl po tym, jak zszedł z arki.  Zatrzymamy się również w średniowiecznym  klasztorze Khor Virap i, jeśli pozwoli na to pogoda, będziemy mieli wyjątkowy widok na całą równinę. Jadąc przez malowniczy wąwóz dotrzemy również do rodzinnej winnicy w Areni, gdzie odbędzie się degustacja różnego rodzaju win gronowych i owocowych oraz wódek owocowych domowej produkcji.  Następnie udamy się do klasztoru Noravank, który znajduje się na wzgórzu krętego wąwozu, wśród  różowych klifów.  Powrót do Erywania. Czas wolny. Uroczysta kolacja w restauracji z muzyką na żywo. Nocleg.

Dzień 12, środa  23.10.2019

     Przygotowanie do powrotu do Polski, godz. 2.30 w nocy wyjazd na lotnisko, wylot do Warszawy

 

      Cena: 5200 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze, bagaż rejestrowany
 • Transfer ze Szczecina na lotnisko i powrót
 • Transport- klimatyzowany autokar podczas zwiedzania
 • Zakwaterowanie w hotelach 3***/4**** w pokojach 2-osobowych z łazienkami  2 noclegi  w Tbilisi, 1 w Achalciche, 1 w Gudauri, 2 w Kutaisi, 5 w Erywaniu
 • Wyżywienie: śniadania – 10 –  w hotelach;   obiad u gospodarza w Garni – 1;  kolacje – 10 – w tym kolacja z winem  w tradycyjnej restauracji  z pokazem gruzińskich tańców i programem folklorystycznym w Tbilisi i kolacja z pokazem folklorystycznym w Erywaniu;
 • Degustacja 2 rodzajów koniaku w Erywaniu, wytwórnia „ARARAT“
 • Degustacja 5 rodzajów wina w Areni
 • Warsztat przygotowania ormiańskiego chleba „Lavash” ztandoori
 • Tour samochodami terenowymi w Kazbegi (4X4)
 • Tour Samochodami terenowymi w Garni do kanionu „Symfonia Kamieni” (4X4)
 • Bilety wstępu – twierdza Narikala, Uplisciche, Wardzia, Bordzomi, Matenadaran, Garni,
 • Przejazd kolejką linową w Tbilisi
 • Opiekę pilota / przewodnika w języku polskim
 • 1 butelka wody (0,5l)dziennie /osoba
 • Fundusz gwarancyjny
 • Ubezpieczenie

     Dopłata do pokoju jednoosobowego  255$

 

** Kolejność wpłaty całości kwoty, decyduje o kolejności wsiadania do autokaru

 

 

 

 

 

 

Newsletter - bądź na bieżąco

Pielgrzymki Szczecin

Kontakt

Archidiecezjalne Biuro Pielgrzymkowe Santiago
ul. Św. Jakuba 1, 70-543 Szczecin
Czynne: pn – pt: 10:00 – 17:00

Informacje na temat pielgrzymek:
Biuro tel. 91 433 11 96, tel. +48 690 322 552
e-mail: kontakt@pielgrzymkisantiago.pl

Pielgrzymki Szczecin
Scroll Up