Pobierz
Katalog
Księga
Intencji
Konto
Instagram
Konto
YouTube
Pismo
Święte

Pielgrzymka do Gruzji

1300 PLN+650 Eur

11-20.09.2022

Opis

     Pielgrzymka do Gruzji

                                                                        Gruzja jakiej nie znacie

    11-20.09.2022

Dzień 1, 11.09.2022 Spotkanie przy katedrze szczecińskiej, przejazd na lotnisko w Berlinie. Wylot o godz. 8:45. Przylot do Kutaisi o godz. 14:35. Odprawa, przejazd do Borjomi, zwiedzanie parku zdrojowego, degustacja słynnej wody mineralnej Borjomi. Przejazd do hotelu w Bakuriani, zakwaterowanie, kolacja w hotelu.

Dzień 2, 12.09.2022 Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie. Przejazd w kierunku Achalciche i Vardzi. Achalciche to liczące ponad 1000 lat miasto stanowiące centrum prowincji Samcche-Dżawachetia, miasto zamieszkuje liczna Polonia będąca potomkami zesłańców powstania styczniowego, działa tu również kościół kaatolicki oraz klasztory benedyktynek i kapucynów. Podczas wizyty w Achalciche będziemy mieli okazje zwiedzić pochodzący z XII w. zamek-twierdzę Rabati należącą do rodziny Dżakeli, która w ówczesnych czasach była jednym z najznamienitszych rodów Gruzji silnie skłóconym z królową Tamarą. Twierdza Rabati stanowi jednocześnie niesamowity przykład wizjonerskiego podejścia do przyszłości swojego kraju byłego prezydenta Gruzji Mikaila Saakashwili. Który nie szczędził środków na odrestaurowanie zrujnowanego zamku. Odrestaurowana twierdza rokrocznie przyciąga rzesze turystów z całego świata. W muzeum zamkowym znajduje się oryginał najwybitniejszego gruzińskiego poematu narodowego autorstwa Szoty Rustawellego „Witeź w tygrysiej skórze”. Następnie udamy się do skalnego miasta Vardzia. Budowę miasta rozpoczęto na początku XII w. za czasów panowania Jerzego III. Vardzia w okresie swojej świetności stanowiła całkowicie niezależne miasto skalne, w którym podczas najazdu wrogów mogło pomieścić się nawet 60 tys. osób. Vardzia stanowiła również ważny ośrodek oświatowo-religijny. Niestety po trzęsieniu ziemi w 1283 roku, które zrujnowało około 2/3 miasta Vardzia straciła na swoim znaczeniu i dziś jest zamieszkała jedynie przez kilkunastu mnichów. Po zwiedzaniu Vardzi wracamy do hotelu, kolacja.

Dzień 3, 13.09.2022 Po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu ruszamy w drogę do Gudauri. Po drodze zwiedzimy w Gori ruiny twierdzy z IIIX w. a następnie udamy się do najstarszego w Gruzji skalnego miasta Uplisciche, którego zabudowania datuje się na V w p.n.e., jest to jednocześnie najstarszy ośrodek typu miejskiego na terenie całej Gruzji. W dalszej drodze do Gudauri zatrzymamy się w malowniczo położonej twierdzy Ananuri po zwiedzaniu której zrobimy krótki postój na zakup pamiątek. Następnie słynną gruzińską drogą wojenną udamy się do najpopularniejszego w Gruzji Ośrodków sportów zimowych w Gudauri, gdzie zjemy kolację i zakwaterujemy się w hotelu.

Dzień 4, 14.09.2022 Śniadanie, wykwaterowanie i przejazd w kierunku Kazbegi (Stepancminda). Dalej ruszamy słynną Gruzińską Drogą Wojenną kierując się do miejscowości Kazbegi (Stepacmindy), mijamy przełęcz krzyżową położoną na wysokości 2379 m.n.p.m. Naszym celem tego dnia jest najsłynniejszy szczyt Gruzji Kazbegi 5054 m.n.p.m., niesłusznie przez wielu uważany za najwyższy szczyt Gruzji oraz znajdująca się na jego zboczu na wysokości 2170 m.n.p.m. cerkiew Cminda Sameba pochodząca prawdopodobnie z XIV w. Następnie odwiedzimy wąwóz Darialski niedaleko granicy gruzińsko-rosyjskiej oraz kompleks klasztorny Archaniołów Michała i Gabriela, zwany też czerwonym monastyrem. W drodze powrotnej odbędziemy przejażdżkę kilkuetapową kolejką linową prowadzącą do pięknego punktu widokowego miedzy szczytami Kaukazu Wielkiego. Powrót do Gudauri, najsłynniejszego gruzińskiego ośrodka sportów zimowych, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja.

Dzień 5, 15.09.2022 Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Kierujemy się tego dnia do jednego z najważniejszych centrów religijnych Gruzji. Zwiedzanie rozpoczniemy od monastyru Krzyża Jvari, w którym to w w miejsce pogańskich bóstw został ustawiony pierwszy chrześcijański krzyż. Następnie odwiedzimy pierwszą stolicę Gruzji Mcchetę a w niej jeden z najważniejszych zabytków sakralnych Gruzji katedrę Svethichoveli. To właśnie tutaj odbywają się intronizacje kolejnych Katolikosów Gruzji, znajduje się miejsce spoczynku gruzińskich królów oraz zgodnie z podaniem spoczywają szaty Jezusa, w których był prowadzony na Glgotę. Katedra jest wpisana jak wiele zabytków Gruzji na listę Światowego dziedzictwa Kultury UNESCO. W Mcchecie zrobimy sobie też postój na zakup pamiątek a następnie spacerem udamy się do pobliskiego kompleksu klasztornego Samtavro, w którym pochowani są król Mirian III i królowa Nana, władcy, którzy przyjęli jako drudzy na świecie chrześcijaństwo jako jedyną religię państwową, tym samym Gruzja stała się drugim na świecie po Armenii krajem chrześcijańskim. Kolejnym punktem programu tego dnia będzie przejazd niezwykle malowniczą drogą 12 km od Mcchety do przepięknie położonego pochodzącego z VI w. kompeksu klasztornego Shio Mgvime założonego przez jednego z 13 ojców syryjskich, ojca Shio. Tego dnia mamy zaplanowaną tradycyjną gruzińską suprę czyli kolację z gruzińskimi tańcami, pieśniami i toastami. Zakwaterowanie w hotelu w Tbilisi.

Dzień 6,16.09.2022 Po śniadaniu i wykwaterowanie z hotelu i wyruszamy do Sighnaghi, zwanego miastem miłości i miastem Niko Pirosmani. Po drodze do Sighnaghi zwiedzimy położony na granicy z Azerbejdżanem na przepięknym półpustynnym terenie pochodzący z VI w. kompleks klasztorny założony przez kolejnego z 13 ojców syryjskich ojca Davida – David Gareja. Kolejny tego dnia punkt programu zakłada zwiedzaniepochodzącego z IX w. monastyru św. Jerzego patrona Gruzji, siedziby biskupów kachetyjskich oraz monastyru Bodbe uważanego za miejsce spoczynku patronki Gruzji św. Nino. Następnie jedziemy do Sighnaghi i zakwaterujemy się w hotelu. Po zakwaterowaniu udamy się na zwiedzanie miasta. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 7, 17.09.2022 Po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu kierujemy się w stronę Kvareli do jednej z najsłynniejszych gruzińskich winnic Kindzmaruli, którą będziemy zwiedzali zapoznając się ze sposobem produkcji gruzińskich win oraz po zwiedzaniu będziemy mieli okazję do degustacji i zakupu wina. Kolejny punkt programu obejmuje jeden z najważniejszych zabytków architektury Gruzji, pochodzący z IV w. położony malowniczo na zboczu góry klasztor Nekresi. Nekresi jest ważny nie tylko jako zabytek sakralny ale to właśnie na terenie klasztoru znajduje się wyryty na kamieniu najstarszy zachowany napis w języku gruzińskim. Z terenu kompleksu roztacza się przepiękny widok na malowniczą dolinę Alazani słynącą z najlepszych winnic i szczepów winogron w całej Gruzji. Następnie kierujemy się do Gremi, centrum dawnej stolicy królestwa Kachetii, założone przez króla Lewana w XVI w. stanowiło ogromny ośrodek kulturalny, handlowy, rzemieślniczy. Miasto zajmowało około 50 hektarów, na których obecnie prowadzone są intensywne prace archeologiczne. Z dawnych wieków zachowała się świątynia z oryginalnymi freskami, dzwonnica, wieża zamkowa oraz piwnica na wino marani. Kolejnym punktem tego dnia będzie zwiedzanie jednego z trzech najważniejszych miejsc sakralnych dla każdego Gruzina pochodzącej z XI w. katedry Alaverdi. Jednak dzieje tego miejsca są znacznie starsze ponieważ zostało ono założone w VI w przez ojca Józefa, jednego z 13 ojców syryjskich. Przejazd do Telawi, zakwaterowanie w hotelu, kolacja. Po kolacji wieczorny spacer po mieście.

Dzień 8, 18.09.2022 Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Tbilisi. Zwiedzanie miasta rozpoczniemy na głównej ulicy miasta ulicy Szoty Rustavellego, przy budynku byłego parlamentu Gruzji. Przejdziemy spacerem do placu Wolności z górującą nad nim kolumną ze św. Jerzym patronem Gruzji, następnie spacerem przejdziemy przez stare miasto po drodze mijając liczne kawiarenki, kolorowe domy, zatrzymamy się przy teatrze lalek i wierzy zegarowej, pochodzącej z VI w katedrze Anchishati, miniemy siedzibę katolikosa Gruzji, a następnie przejdziemy Mostem Pokoju na drugą stronę rzeki Mtkwari, zwiedzimy katedrę Sioni, w której skarbcu znajduje się jedna z największych gruzińskich relikwi krzyż świętej Nino. Kolejką linową wjedziemy na twierdzę Narikala z której rozciąga się zapierająca dech panorama starego Tbilisi. Starymi uliczkami zejdziemy do wodospadu i łaźni siarkowych i żródła z sokołem. Czas wolny na zakupy, kąpiel w łaźni siarkowej. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 9, 19.09.2022 Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd w kierunku Kutaisi. Zwiedzimy  XII wieczny monastyr ufundowany przez samego króla Dawida Budowniczego, który został tu pochowany. Wielu historyków uważa, że również grób królowej Tamary znajduje się w sekretnym miejscu monastyru. Przez długi czas monastyr Gelati był jednym z najważniejszych ośrodków akademickich i religijnych Gruzji. Będziemy mogli podziwiać zachowane do dzisiejszego czasu freski z XII – XVII w. Monastyr znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Kolejnym punktem  będzie katedra Bagrati stanowiąca przykład jak można zrujnować unikatowy zabytek światowej kultury. Katedra Bagrati jako jedyna została skreślona z listy światowego dziedzictwa kultury UNESCO z powodu skandalicznie przeprowadzonych prac renowacyjnych. Następnie przejazd do  jednej z największych jaskiń znajdujących się na terenie Gruzji – Jaskini Prometeusza. Położona 40 m pod poziomem morza obfituje w liczne formacje skalne, znajduje się w niej kilkanaście kilometrów korytarzy. W jaskini utrzymuje się przez cały rok temperatura +15 stopni Celsjusza. Trasa spaceru wynosi 1,5km. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 10. 20.09.2022 Śniadanie w formie suchych pakietów. Wylot z Kutaisi. Powrót autokarem do Szczecina.

 Cena:  1300 PLN+650 Eur

Cena obejmuje:

  • Transfer ze Szczecina z/na lotnisko, bilety lotnicze, bagaż podręczny i rejestrowany
  • Transport autokarem klasy turystycznej
  • Opiekę polskojęzycznego pilota/przewodnika
  • Noclegi z wyżywieniem śniadania i obiadokolacje  w hotelach 3* (śniadania i obiadokolacje jak w programie, pokoje 2, 3 os), w tym supra – kolacja z gruzińskimi tańcami, pieśniami i toastami
  • Ubezpieczenie KL 30000 EUR; KR 5000 EUR; NNW 3000 EUR; BP 300 EUR

Dodatkowo płatne obowiązkowo (u pilota w autokarze): bilety wstępu, degustacja wina i czaczy,  samochody terenowe 4X4 w Stepancminda (Kazbegi), wjazd kolejką linową do twierdzy Narikala-  60 USD.

*może zaistnieć konieczność zmiany lotniska w Gruzji na Tbilisi/lotniska w Polsce na Wrocław lub Warszawę, zmieni się kolejność zwiedzania, świadczenia bez zmian

Dodatkowe informacje

Rok

2022

Miesiąc

Wrzesień

Pielgrzymki zagraniczne

Gruzja

Newsletter - bądź na bieżąco

Pielgrzymki Szczecin

Kontakt

Archidiecezjalne Biuro Pielgrzymkowe Santiago
ul. Św. Jakuba 1, 70-543 Szczecin
Czynne: pn – pt: 10:00 – 17:00

Informacje na temat pielgrzymek:
Biuro tel. 91 433 11 96, tel. +48 690 322 552
e-mail: kontakt@pielgrzymkisantiago.pl

Pielgrzymki Szczecin
Scroll Up