Pobierz
Katalog
Księga
Intencji
Konto
Instagram
Konto
YouTube
Pismo
Święte

Pielgrzymka do Armenii i Gruzji 12 dni

5200 zł

   03-14.10.2020

Opis

Pielgrzymka do Armenii i Gruzji 12 dni

03-14.10.2020

Dzień 1, sobota,  03.10.2020 Przylot do Erywania

Spotkanie na placu katedralnym  w Szczecinie, wyjazd do Berlina na lotnisko. Przelot do Erywania. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 2,  niedziela,  04.10.2020  Zwiedzanie miasta – Fabryka Ararat

Śniadanie. Zwiedzanie zaczniemy od wycieczki  po Erywaniu. Zobaczymy najważniejsze zabytki stolicy Armenii, odwiedzając m.in. : Plac Republiki oraz Kaskadę z rzeźbą światowej sławy artysty – Fernandno Botero i pomnik Matki-Armenii, skąd rozpościera się imponujący widok na świętą górę Ararat.  Odwiedzimy również fabrykę Yerevan Brandy, wraz z degustacją tego legendarnego napoju. Odwiedzimy Wernisaż – targ pamiątek, dzieł sztuki, położony w jednej z uliczek Erywania.  Uroczysta kolacja w restauracji z muzyką na żywo. Nocleg.

Dzień 3, poniedziałek,  05.10.2020 Erywań-Matenadaran- Geghard-Garni- Erywań

Śniadanie w hotelu. Wizyta w Matenadaranie – muzeum, w którym zgromadzono najważniejsze  zabytki piśmiennictwa ormiańskiego. Są tutaj przepiękne starodruki, dokumenty , ormiańskie biblie i rękopisy z V wieku naszej ery! Wszystko zamknięte w betonowym budynku, który według architektów jest w stanie przetrwać nawet wybuch atomowy. Zwiedzających wita posąg Mesropa Masztoca (twórcy alfabetu ormiańskiego). Dalej udamy się na wycieczkę do jednej z głównych atrakcji turystycznych Armenii – wykutego w skale klasztoru Geghard oraz pogańskiej świątyni Garni pochodzącej z I w n.e. – obiektu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uważa się również, że to właśnie w kompleksie Geghard trzymana była Święta Włócznia , przywieziona do Armenii przez apostoła św. Tadeusza w I wieku. Dodatkowo wybierzemy się na wycieczkę samochodami z napędem 4×4, aby zobaczyć wspaniałe formacje wulkaniczne –  „Symfonia kamieni”. Na kolacje udamy się do prywatnego domu w Garni, z którego rozpościera się niesamowity widok na świątynię. Gospodarze pokażą nam jak przygotować ormiański, płaski chleb „Lavash” ztandoori, który następnie skosztujemy. Powrót do Erywania. Nocleg.

Dzień  4, wtorek,  06.10.2020  Erywań-Chor Wirap-Eczmiadzin-Zwartnoc – Erywań

Śniadanie w hotelu. Trasa kolejnej wycieczki prowadzi przez równiny Ararat, gdzie dopłynęła Arka Noego i według legendy było to pierwsze miejsce, w którym Noe zasadził winorośl po tym, jak zszedł z arki.  Zatrzymamy się również w średniowiecznym  klasztorze Khor Virap i, jeśli pozwoli na to pogoda, będziemy mieli wyjątkowy widok na całą równinę. Przejazd do Eczmiadzynu – centrum ormiańskiego chrześcijaństwa. Legenda głosi, że miejsce budowy świątyni wskazał sam Chrystus. Nazwa świątyni tłumaczona jest jako „miejsce zstąpienia Syna Jednorodzonego“.  Zwiedzanie głównej katedry oraz muzeum z relikwiami (pierwszy kościół zbudowano tu w 301 roku). Przejazd w kierunku Zwratnac: znajduje się ok 15 km od Erewania. Są tu ruiny katedry, które zostały wpisane w roku 2000 na światową listę UNESCO. Kompleks katedralny został wzniesiony z kamienia wulkanicznego ok. 643 roku przez katolikosa Nersesa.  W tutejszym muzeum można zobaczyć  liczne pozostałości archeologiczne. Powrót do Erywania.  Kolacja w restauracji. Nocleg.

Dzień 5, środa, 07.10.2020 Erywań- Sewan- Diliżan-Tbilisi

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Gruzji. Pierwszy przystanek po drodze to półwysep jeziora Sevan – jednego z największych jezior ulokowanych tak wysoko nad poziomem morza na świecie (1900 m n.p.m.), które często określane jest mianem „Perły Armenii”. Przy odrobinie szczęścia, będziemy świadkami zmiany kolorów wody. Zwiedzanie klasztoru Sewanawank. Dalej wybierzemy się w podróż do pięknej doliny otoczonej górami Małego Kaukazu. W miejscowości wypoczynkowej Dilijan udamy się na spacer po zabytkowej ulicy, przy której ulokowane są budynki pochodzące z XIX wieku, w których można odnaleźć warsztat ceramiczny oraz pracownię snycerzy. Przejazd do granicy w Sadachlo. Zmiana autokaru i przewodnika. Przyjazd do Tbilisi.  Kolacja w restauracji. Nocleg.

Dzień 6, czwartek,  08.10.2020 Tbilisi

Po śniadaniu  zwiedzanie Tbilisi, jednego z najstarszych miast na świecie: cerkiew Metechi z XIII w., tuż obok cerkwi, usytuowany jest pomnik założyciela miasta – króla Wachtanga Gorgasali. Przejazd kolejką linową na wzgórze miasta. Zwiedzimy: Twierdzę Narikala, a także wzgórze z Pomnikiem Matki Gruzji. Spacer do Abanotubani, tradycyjne łaźnie siarkowe. Zobaczymy cerkwie Sioni i Anczischati (VI – VII w.). Przejazd przez centrum miasta – Plac Wolności  ze złotym pomnikiem św. Jerzego – patrona Gruzji i Aleją S. Rustawelego. Na ulicy Rustaweli toczy się główny nurt życia miasta, to przy niej znajduje się wiele ważnych dla miasta budynków i urzędów….. Przy niej zebrały się wszystkie najważniejsze budynki, niezliczona ilość kafejek, sklepów z pamiątkami, straganików… Kolacja w tradycyjnej restauracji  z pokazem gruzińskich tańców ludowych i śpiewów. Nocleg.

Dzień 7, piątek,  09.10.2020 Tbilisi-Mccheta-Kazbegi-Gudauri

Śniadanie. Ruszamy Gruzińską Drogą Wojenną w kierunku północnym. Wizyta w duchowym centrum gruzińskiego prawosławia   Mchcecie – starożytnej stolicy i centrum religijnego Gruzji liczącego 3000 lat. Mccheta jest jednym z najstarszych miast Gruzji, położona na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych.  Na miejscu zobaczymy wpisane na listę UNESCO: Monastyr Dżwari (VII w.) i katedrę Svetitskhoveli (XI w.), w której przechowywanych jest wiele skarbów wiary i m inn szaty Chrystusa. Czas wolny na zakupy na lokalnym bazarze. Dalsza droga wije się serpentynami. Przekroczenie Przełęczy Krzyżowej – 2395 m n.p.m. Gruzińska Droga Wojenna prowadzi z Tbilisi przez Wielki Kaukaz aż do Władykaukazu, łącznie liczy 208 km. Przyjazd do Stepancminda (Kazbegi) – miasteczko jest najpopularniejszym celem wypraw na Gruzińskiej Drodze Wojennej. Wjazd jeep-ami do cerkwi Świętej Trójcy z XIV-w,  położonej w pobliżu wioski Gergeti u stóp Góry Kazbek (5047m n.p.m.) na wysokości 2170 m n.p.m. Powrót do Gudauri. Kolacja w hotelu . Nocleg.

Dzień 8, sobota,  10.10.2020 Gudauri-AnanuriChateau Muchrani-Bakuriani

Śniadanie. Wyjazd do Bakuriani. Po drodze oglądamy wspaniałą twierdzę Ananuri (XVI-XVII w.) ( w późnym średniowieczu mieściła się tutaj rezydencja książąt Aragvskich eristawów), położoną nad ogromnym zbiornikiem wodnym Zhinvali. Dalej zatrzymamy się w pałacu-winiarni Chateau Mukhrani (http://chateaumukhrani.com/en/home) – gdzie będziemy mieli okazję skosztować wyśmienitego, regionalnego wina – degustacja 4 rodzajów wina. Gruzja jest ojczyzną wina i  kolebką światowego winiarstwa.To właśnie endemiczne szczepy są podstawą sukcesu doskonałych win gruzińskich. W 2013 roku UNESCO wpisało metodę na listę światowego, niematerialnego dziedzictwa kultury. Przyjazd do Bakuriani. Zakwaterowanie. Kolacja w hotelu. Nocleg.

Dzień 9, niedziela,  11.10.2020 Bakuriani-Chertwisi-Wardzia-Bakuriani

Po śniadaniu przejazd do wydrążonego w skale, imponującego miasta-klasztoru Wardzia. Po drodze przystanek przy pochodzącej z początków naszej ery twierdzy Chertwisi, gdzie według legendy dotarł Aleksander Macedoński. Wardzia był ważnym centrum religijno-politycznym, była twierdzą nie do zdobycia i dodatkowo miastem ukrytym w skałach. Chroniła gruzińskie tereny przed wieloma najazdami muzułmańskich wojsk. Zniszczyło ją trzęsienie ziemi w 1283 roku. Część twierdzy zawaliła się i wpadła do rzeki Kura, odsłonięte zostało jej wnętrze schowane dotąd przed oczyma wrogów, a system nawadniający zniszczony. Miasto częściowo odbudowano, ale przestało ono pełnić funkcje obronne, zostało już tylko klasztorem. Do kompletnego upadku skalnego miasta przyczynili się Persowie, którzy w XVI wieku pokonali walczących tu Gruzinów i splądrowali klasztor. Powrót do Bakuriani. Kolacja w hotelu. Nocleg.

Dzień 10, poniedziałek, 12.10.2020 Bakuriani- Bordżomi-Batumi

Po śniadaniu  wykwaterowanie z hotelu.  Przejazd przez malownicze tereny górskie Meschetii do Bordżomi. Po przyjeździe do Bordżomi wizyta w parku zdrojowym i możliwość testowania słynnej  wody mineralnej. Miasto zostało założone w 1829 roku. W  XIX wieku odkryte zostały chlorkowo-wodorowo-węglanowo-sodowo-wapniowe wody mineralne, mające leczniczy wpływ na drogi żółciowe i choroby przewodu pokarmowego. W czasach sowieckich miasto zyskało status modnego uzdrowiska. Przejazd do Batumi. Batumi “Gruzińsky Singapur” najsłynniejszy kurort w Gruzji. Perełką tego nadmorskiego miasta jest jego wspaniały nadmorski park, ciągnący się wzdłuż całej północno-zachodniej części stolicy Adżarii. Krótki  spacer po nadmorskim bulwarze, rzeźba Ali i Nino, wieża chachy, Latarnia morska, Wieża Alfabetu, Plac Agronautów z posągiem Medei, Zegar astronomiczny. Czas wolny. Zakwaterowanie. Kolacja w hotelu. Nocleg.

Dzień 11, wtorek,  13.10.2020 Kutaisi-Gelati-Bagrati

Po śniadaniu  wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Kutaisi, które opisane zostało w mitologii greckiej jako miasto Ai w Kolchidzie. To z tym miejscem wiąże się opowieść o czarodziejce  Medei i o wyprawie Jazona i Argonautów po złote runo,  w postaci skóry baranka, który był symbolem władzy. Przyjazd do Kutaisi. Zwiedzanie położonego w malowniczym wąwozie, doskonale zachowanego średniowiecznego monastyru Gelati (na liście UNESCO) – niegdyś ważnego centrum kulturalnego, religijnego i naukowego, miejsca narodzin gruzińskiej myśli renesansowej. Zwiedzanie katedry Bagrati z XI w – symbolu zjednoczenia kraju. Zakwaterowanie. Kolacja w hotelu. Nocleg.

Dzień 12, środa,  14.10.2020

Przygotowanie do powrotu do Polski, ok. godz. 4.30 nad ranem  wyjazd na lotnisko, powrót do Poznania i transfer do Szczecina.

Cena: 5200 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze, bagaż podręczny i rejestrowany
 • Transfer ze Szczecina na lotnisko i powrót
 • Transport- klimatyzowany autokar podczas zwiedzania
 • Zakwaterowanie w hotelach 3***/4**** w pokojach 2-osobowych z łazienkami –2 noclegi w Tbilisi, 2 w Bakuriani, 1 w Gudauri, 1 w Kutaisi, 1 w Batumi, 4 w Erywaniu
 • Wyżywienie: śniadania – 10 –  w hotelach;  kolacje – 11 – w tym kolacja z winem  w tradycyjnej restauracji  z pokazem gruzińskich tańców i programem folklorystycznym w Tbilisi i kolacja z pokazem folklorystycznym w Erywaniu;
 • Degustacja 2 rodzajów koniaku w Erywaniu, wytwórnia „ARARAT“
 • Degustacja 4 rodzajów wina w Chateau Mukhrani
 • Warsztat przygotowania ormiańskiego chleba „Lavash” ztandoori
 • Tour samochodami terenowymi w Kazbegi (4X4)
 • Tour Samochodami terenowymi w Garni do kanionu „Symfonia Kamieni” (4X4)
 • Bilety wstępu – Wardzia, Bordzomi, Matenadaran,  Garni,  Eczmiadzin, Zwartnoc
 • Przejazd kolejką linową w Tbilisi
 • Opiekę pilota / przewodnika w języku polskim
 • 1 butelka wody (0,5l) dziennie /osoba
 • Składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Ubezpieczenie TU Europa – KL 30000 EUR; KR 5000 EUR; NNW 3000 EUR; BP 300 EUR;

Informacje dodatkowe:

 • istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia:

– od chorób przewlekłych –  80 zł / os,

– od kosztów rezygnacji – cena i szczegółowe informacje dostępne w biurze

 • dokumenty potrzebne w podróży – ważny paszport
 • dopłata do pokoju jednoosobowego $330
 • kolejność wpłaty zaliczki 30% decyduje o kolejności wsiadania do autokaru
 • kolejność zwiedzanych obiektów , może ulec zmianie
 • miejsce wylotu do Gruzji może być zmienione na Warszawę lub Berlin, miejsce wylotu do Polski może być zmienione  na  Tbilisi, iIość dni programowych pozostaje bez zmian; Kolejność zwiedzanych obiektów może ulec zmianie,

minimalna ilość osób 30

Dodatkowe informacje

Rok

2020

Miesiąc

Październik

Pielgrzymki zagraniczne

Armenia, Gruzja

Newsletter - bądź na bieżąco

Pielgrzymki Szczecin

Kontakt

Archidiecezjalne Biuro Pielgrzymkowe Santiago
ul. Św. Jakuba 1, 70-543 Szczecin
Czynne: pn – pt: 10:00 – 17:00

Informacje na temat pielgrzymek:
Biuro tel. 91 433 11 96, tel. +48 690 322 552
e-mail: kontakt@pielgrzymkisantiago.pl

Pielgrzymki Szczecin
Scroll Up